Uzmanlar TEOG öncesi aileleri uyarıyor

teog ö1 milyon 174 bin 427 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin iyi bir liseye girmek için yarışacağı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi ortak sınavları 25-26 Kasım’da yapılacak. Uzmanlar, sınav için gün sayan aileler ve öğrenciler için şu önerilerde bulunuyor: Sınavdan birkaç gün önce çocuğunuzu ders çalışmak yerine, rahatlayabileceği bol oksijenli ortamlara götürün. Sevdiği insanlarla birlikte sevdiği aktiviteler yapmasını sağlayın. Uyumakta zorlanıyorsa dinlendirici müzikle ve ılık bir duşla rahatlatın.

Gençlerin hedefledikleri lisenin kapılarını açan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı’na bu yıl 1 milyon 174 bin 427 8’inci sınıf öğrencisi girecek. Sınava sayılı günler kala hem öğrenciler, hem de veliler için sıkıntılı bir süreç başlıyor. Üsküdar SEV Ortaokulu’ndan Psikolog Ece Cengizalp Adanalı; 25-26 Kasım’da gerçekleşecek sınav öncesi, öğrencilerin ve ailelerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda önerilerde ve uyarılarda bulundu:

SINAV İÇİN DEĞİŞMESİNİ BEKLEMEYİN: Çocuğunuzun şimdiye kadar oluşturduğundan farklı bir kimliğe bürünmesini istemek gerçekçi değil. Çocuğunuz siz ‘Çok çalış’ dediğiniz için var olan alışkanlıklarını değiştirmeyecek. Sizin elinizden gelen; sadece çocuğunuzun yetenek ve kapasitesini daha verimli kullanması için gerekli olanakları sağlayabilmektir.

‘ÇALIŞIR GİBİ YAPMASINA’ NEDEN OLMAYIN: Çocuğunuza ders çalışma konusunda yapacağınız baskı, onun verimli çalışmasını sağlamaz. Kendisi istemeden sadece anne baba baskısıyla çalışan öğrenci, aslında çalışırmış görünür ama verimli çalışamaz.

SİSTEMİ, ÖNÜNDE ELEŞTİRMEYİN: Sınavın yapılacağı gerçeğini değiştiremezsiniz. Çocuğunuzun yanında TEOG sınavlarıyla ilgili eleştirel yorumların hiçbir faydası olmaz. Bunu duyan öğrenci, sınava karşı olumsuz bir tutum geliştirmeye başlar ve bir direnç oluşturur. Bu direnç, sınava hazırlanma isteğini ve ders çalışma kalitesini olumsuz yönde etkiler.

KAYGISINI ARTIRACAK KONUŞMA YAPMAYIN: Okulların kontenjanlarını değiştiremezsiniz. Bu konuda çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda konuşmak, onun kaygısını arttırır, çalışma şevkini kırar.

‘BAŞARIN DEĞİL, ÇABAN ÖNEMLİ’ DEYİN: Özellikle ergenlik döneminde olan gençlerin, kendileriyle ilgili olumlu bir benlik imajı geliştirmeleri son derece kıymetli. Bu amaçla, her şeyden önce çocuğunuzun sizin için biricik olduğunu, bu sınavda önemli olanın başarısından çok, ‘elinden gelenin en iyisini yapması olduğu’nu ona hissettirin. Çocuğunuza başarılı olsa da olmasa da, sevginizden hiçbir şeyin eksilmeyeceğini, onu önemsemekten asla vazgeçmeyeceğinizi belirtin.

BUNALDIĞINDA KEYİFLİ ETKİNLİKLER YAPIN: Çocuğunuz kendisini yorgun, gergin ya da umutsuz hissettiğinde onu dinleyerek anlamaya çalışın. Konuşmak istemediği zamanlarda ona saygı gösterin. Motivasyonunun düştüğünü, bunaldığını hissettiğinizde; çocuğunuzu rahatlatacak, enerjisini tazeleyebileceği etkinlikler planlayın.

KILAVUZU MUTLAKA OKUYUN: Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavlar Kılavuzu’nu mutlaka okuyun. 2015-2016 eğitim yılı ortak sınav e-kılavuzuna, https://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2015/kilavuz/OrtakSinavlar_E_Klavuz2015_2016.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

DERSİ BIRAKIN, OKSİJEN ALDIRIN: Çocuğunuzun okul sonrasında ders çalışmak yerine, dinlenebileceği ve rahatlayabileceği bol oksijenli mekanlarda, sevdiği insanlarla birlikte, sevdiği aktiviteleri yapmasını sağlayın.

BOL PROTEİNLİ, AZ YAĞLI YEDİRİN: Beslenme düzenine dikkat edin. Protein odaklı, taze sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu öğünler hazırlamaya çalışın. Ağır, yağlı yiyeceklerden kaçının.

YUMUŞAK MÜZİKLE ILIK DUŞLA RAHATLATIN: Sınavdan önceki geceler, çok geç saatte uyumaması ve az uykuyla sınav gününe başlamaması için çocuğunuzun uyku düzenine dikkat edin. Heyecan veya gerginliğinden dolayı uykuya dalmakta güçlük çekmeleri durumunda, dinlendirici bir müzik ve rahatlatıcı bir duş iyi gelebilir.

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın