Menü Kapat

Televizyon Çocuğun Matematiğine Zarar Veriyor

tvErken Yaşta Aşırı Televizyon İzleyen Çocukların Daha Sonraki Yaşlarda Matematikten Kötü Notlar Aldığı Ortaya Çıktı.Küçük yaşta aşırı televizyon izleyen çocukların daha sonraki yaşlarda matematikten kötü notlar aldığı ve diğer çocuklar tarafından dışlandığı belirlendi. Kanada’nın Montreal Üniversitesi’nden bilim adamlarının “Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine” dergisinde yayımlanan araştırması, katılımcılarının çok küçük yaştaki çocukların olması ve televizyonun verdiği kesin zararları göstermesi açısından ilk olma özelliği taşıyor.

29-53 aylık bin 314 çocuğun katıldığı araştırmada, 8 yıl boyunca ebeveynler çocukların ne kadar süre televizyon izlediğini belirlerken, öğretmenler de çocukların okuldaki başarısını, sağlık ve psiko sosyal durumunu değerlendirdi.

Araştırmanın başındaki Linda S. Pagani, haftada ortalama 8 saat üzerinde televizyon izlemenin çocuğun okulla bağlantısını yüzde 7 azalttığını belirtti.Doğum ile 5 yaş arasındaki dönemde, tüm zihinsel süreçler için çok önemli olan beyindeki sinir sisteminin olgunlaşmaya başladığını, ekrana bakmanın ise pasif zihinsel bir eylem olduğunu söyleyen Pagani, televizyonu diğer mobilyalarla bir tutan ebeveynlerin bu durumu göz ardı ettiklerini vurguladı.

Araştırmaya göre, 2-4 yaşındaki çocuklarda aşırı televizyon izlemek matematik dersindeki başarının yüzde 6, hafta sonu fiziksel aktivitenin yüzde 13, genel fiziksel aktivitenin yüzde 9 azalmasına neden olurken, sınıftaki diğer çocuklar tarafından dışlanma riskinin yüzde 10, şekerli gazlı içecekler tüketiminin yüzde 9, atıştırmanın yüzde 10, 10 yılda vücut kitle indeksinin ise yüzde 5 artmasına yol açıyor.

Erken yaşlarda çocukları oyalamak için en çok kullanılan yardımcı televizyon. Televizyon açılır, rekli reklamlar, çizgi filmler çocuğu oyalar. Evdekiler de rahat eder. İşlerini yapar, sohbetini yapar. Bu tür çocuktan kurtuluşlar aslında çocuğun geleceğine vurulan darbelerin en zararlısıdır. Evet televizyonu inkar etmek mümkün değil. Fakat erken yaşlardaki çocukları oyalamak için televizyona başvurmak işin en kolay yönüdür. Onu oyalıyacak oyuncaklarla zamanını geçirmesi sağlanmalıdır. Oyuncaklarla geçireceği zaman onun zihinsel gelişimine ve hayel gücüne katkıda bulunacaktır…

Bir yanıt yazın