Menü Kapat

MEB müsteşar yardımcısı Kurt: ‘Okullar dershane olmuyor’

Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Muharrem Kurt, katıldığı bir televizyon programında dershanelerin dönüşümü ve takviye kurslarıyla ilgili soruları yanıtladı. Konuşmasına tercih dönemindeki öğrencilere başarılar dileyerek başlayan Kurt, Özel derse karşı değiliz dedi.

dershane-lgs-2014

 

Öğrencilerin bir özel ders alacağı iddiası ile kast edilen şu; özel ders adı altında dershanecilik mantığıyla öğrencileri eğitmeye çalışıyorlar. Biz buna karşıyız. Özel ders alınmasına karşı değiliz. Bizim açtığımız kurslar dershanelere alternatif açılmış kurslar değil. Bir üst eğitime hazırlamak amaçlı ders takviyesi sağlayan kurslar. Sadece sınavlarla sınırlı değil. Beden eğitimi ve sanat dersleriyle ilgili olarak da açılabilecek. Dershaneleri okula taşımıyoruz. Öğrenimi devam eden ve mezun öğrenciler, kurslara katılabilecek. Bunlar öğrencilerin tamamını kapsayan kurslar. İhtiyaç duyan bütün öğrencilerimiz kayıt yaptırabilir. Halk eğitim merkezlerinde 670 kurs açıldı, 10 binin üzerine öğrenci eğitim görüyor.

889 dershane dönüşüm için ruhsat aldı

18 bin 290 okulda 179 bin 306 kurs açıldı, 2 milyon 287 bin öğrenci eğitim alıyor. 112 binöğretmenimiz görev yapıyor. Kurslarımız üç dönemde açılıyor. Bakanlık olarak dershanelerin kapatılması ile kurslarımız daha yaygınlaşacak. İhtiyacı olan bütün öğrencilere göre kursa sayısı artabilecek. Buradaki eğitimler Bakanlık müfredatı kapsamında olacak. Bu kurslarda görev almak isteyen öğretmenlerimiz görevlendirilecek. Şu an bütün çalışmalar başlatıldı. Kurslar için ayrıca bir öğretmen alımı olmayacak. Dershanelerin dönüşümü ile birlikte 6 yılını doldurmuş olan öğretmenleri Milli Eğitim camiasına katacağız. Tecrübeli öğretmenlerin bu kurslarda yer almasını sağlayacağız. Öğretmenlerimiz için bir düzenleme yaptık. Ek ders ücretini arttırmış olduk. Hafta sonu 10 saat derse girebilecekler. Ders saati 18 TL ile ücretlendirilecek. Bir öğretmenin 14 saat girdiğini düşünürsek aylık 1000 küsur lira katkı sağlamış olacağız.

Dönüşüm öncesinde dershane sayısı 3 bin civarındaydı. 2 bin 280 dershane dönüşüm için başvuruda bulundu. Kabul alan 2 bin 260. Bugün itibariyle ruhsat alanların sayısı 889.

MEB öğretmenleri ÖSYM komisyonunda

Öğretmenlerimiz ÖSYM’nin komisyonlarında görev alacak. Bunun için 148 öğretmen görevlendirildi. Bizim kazanım temelli sorularımızın okula yönelik olmasını sağlayacak. Ortaöğretim kurumlarımıza yönelik kazanım testlerini yayınlayacağız. Her hafta her dersten sonra dersleri yayınlayacağız.

 

Bir yanıt yazın