Az ye, uzun yaşa

diyet1Uzun yaşamanın ve geç yaşlanmanın sırrı, daha az kalori almaktan geçiyor: Kalori miktarını yüzde 25 düşürmek, ömrü yüzde 30 artırıyor ve daha sağlıklı bir yaşama kapı açıyor.

Araştırmayı yapan Pennington Biomedikal Araştırma Merkezi’nden bir ekip, hastalarını 6 ay boyunca yüzde 25 azaltılmış kalori diyetine tabi tuttu. 6 ay boyunca günde 890 kalorilik gıda alan deneklerde insülin seviyesinin azaldığı, vücut sıcaklıklarının düştüğü ve DNA’larında daha az oksitleme hasarı meydana geldiği gözlemlendi. Bu şekilde kalori kısıtlamasının metabolizmayı yavaşlattığını söyleyen doktorlar, “Bu da uzun yaşamın önünü açıyor” diye konuştu.

Günlük kalori miktarını yüzde 25 azaltarak yaşlanmanın önüne geçilebileceğini açıklayan araştırmacılar, bu sayede ömrün yüzde 30 uzatılabileceğini ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olunabileceğini ileri sürdüler.

Araştırmacılar ‘Bu etkilerin devamlı olup olmadığını ve yaşlanmaya etkisini anlamak için uzun dönem çalışma yapılması gerekiyor’ açıklaması yaptı.

Diğer Yazılar

Obezite ameliyatı olma yaşı14’e düştü

İlkbahar aylarında obezite ameliyatı olanların sayısı artıyor. Kimse yaza fazla kilolarla girmek istemiyor. Gençler de artık bu ameliyatı olmak için 18 yaşını beklemek zorunda değil Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı…

Diş eti kanamasına dikkat

Diş Hekimi A.Doğan Bircan, diş eti kanamaları konusunda uyardı.  Dişlerin düzgün temizlenmediği takdirde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıklarının bakteriler ürettiğini belirten Diş Hekimi A.Doğan Bircan, “Bakteri plağı dediğimiz bu…

Bir yanıt yazın