YGS’de başarı için bunları atlamayın

  • 11 Mart 2016
  • 2.648 kez görüntülendi.

ygs başvuru2 milyonu aşkın adayın gireceği YGS Pazar günü yapılacak. Adaylar heyecanlı günlerden geçiyor. Sınav kaygısının arkasında adayların algılarının olduğunu anlatan uzmanlar, “Endişelendiğinizde duygusal olarak rahat ve mutlu olduğunuz ortamı gözünüzün önüne getirmeye çalışın” diyerek uyarıda bulunuyor.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS ) 13 Mart Pazar günü yapılacak. Binlerce aday sınav gününü beklerken Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Görevlisi Funda Ayra yaşanan kaygılarla ilgili öneri de bulundu.

YGS öncesinde öğrencilerin ve velilerin başarısızlık nedeniyle endişeye kapıldığını anlatan Ayra, “Sınavın kendisi kaygıya neden olmaz, olayın bizim tarafımızdan algılanış biçimi ve olaya yüklediğimiz anlam kaygıya neden olur” diyor. Belirli düzeyde kaygı ve stresin başarı ve motivasyon için olumlu bir rol oynadığını belirten Ayra gençlere şu tavsiyeleri yapıyor:

-Sınav zamanı yaklaştıkça kaygının biraz daha fazla duyulması normal. Önemli olan bu kaygıyı nasıl yöneteceğimiz. Bu nedenle zihinde canlandırma ile kaygılandığınızda duygusal olarak rahat ve mutlu olduğunuz ortamı ve tüm ayrıntıları gözünüzün önüne getirmeye çalışın ve sınav esnasında birkaç saniye rahatlayın.

– Doğru beslenme ve iyi uyku şart. Kafein içeren çay, kahve, kola gibi içecekler, alkol, aşırı şeker kaygıyı arttırabilir. Vitamin değeri yüksek gıdalar (balık, et gibi), sebze meyve ,su enerji vermede  ve dikkati yoğunlaştırmada olumlu rol oynarlar.

Sınav öncesinde geçmişteki başarısızlıklarınızı değil, başarılarınızı düşünün. Başarmak için neler yapmış olduğunuzu aklınızdan geçirin.

– Sınav düşüncesini bir tabu olmaktan çıkarıp, bir istek haline getirin.

– “Sınavı kazanmalıyım” değil, “Sınavı kazanmak istiyorum” demelisiniz.

Kaygı bulaşıcıdır. Sınavın hemen öncesinde arkadaşlarınızla sınav hakkında konuşmanız kaygınızı boş yere artırabilir.

– Sınav sırasında yoğun heyecan yaşadığınızda bu heyecanı başkalarının da yaşadığını hatırlamak, bunun normal bir duygu olduğunu bilmek ve hatta başarılı olabilmek için bu heyecanın gerekli olduğunu anımsamak onu kontrol etmenize yardım edecek.

– Sınav sırasında kaygınız çok artar ise, kalemi bırakıp, arkanıza yaslanıp birkaç derin nefes almak size iyi gelecek ve rahatlatacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

özel ders web sayfamız online eğitim dokümanları, eğitim animasyonları üzerine kurulmuş ve ders üzerine aklınıza ne gelebiliyorsa web sayfamızda arama çubuğunu kullanarak ulaşabilirisiniz.
 Amacımız şu aşamada google aramalarında ankarada özel ders kelimesinde ilk sıralarda yer almayı hedeflemekle beraber yine ankara özel ders, özelders kelimelerinde ön plana çıkmayı hedeflemektedir.