Yatakta kitap okumayın

  • 20 Mart 2016
  • 3.223 kez görüntülendi.

yatarak kitap okumaProf. Dr. Cengiz Akkaya, uykunun ritmini olumsuz etkileyebileceği için yatakta kitap okumayı önermediklerini belirtti.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Akkaya, uykunun ritmini olumsuz etkileyebileceği için yatakta kitap okumayı önermediklerini belirtti.

Akkaya, yaptığı açıklamada, yatarken kitap okuma alışkanlığının uykunun kaçmasına neden olabildiğini ifade etti.
Cengiz Akkaya, şunları söyledi: “Biz, ’Kitabınızı otururken okuyun ve uyuma saatiniz geldiğinde kitabı bırakıp yatın’ diyoruz. ’Yatarken kitap okumayın’ diyoruz. İnsan heyecanlı bir kitap okurken devam etmek istiyor. Oysa uykunun bir ritmi var. Hava kararınca ’melatonin’ adını verdiğimiz bir hormon salgılanır vücutta ve uykuyu uyarır. Siz okumaya devam ettikçe bir süre sonra sistem deuyarı vermekten vazgeçer ve uykunuz kaçar. Bu noktada uykusuzluk sorunları ortaya çıkabilir.”

“Yatağa girme saatinden 90 dakika önce iş ve aktivitenizi kesin”

Uyku Derneği (UYKUDER) Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ da yatağa sadece uyuyacak derecede yorgun olunduğunda girilmesi gerektiğini belirtti.
Karadağ, “Uykusuzluk sorunuyla karşılaşmamak için yatakta kitap okumak ve televizyon seyretmek gibi aktiviteler yapılmamalı. Uykululuk hali için bir ’eşik saati’ belirlenmeli. Uyunamadığında yataktan uyku gelinceye kadar çıkılmalı. Her gün aynı saatte uyanmalı ve gün içinde uyumamalı.” dedi.

Uykunun kaçmaması için yatağa girmeden 90 dakika önce iş ve aktivitenin kesilmesi gerektiğini kaydeden Karadağ, “Yatakta gevşeme rutini uygulayın. Rutin gevşeme programınızı gün içindeki diğer zamanlarda da uygulayın.” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

özel ders web sayfamız online eğitim dokümanları, eğitim animasyonları üzerine kurulmuş ve ders üzerine aklınıza ne gelebiliyorsa web sayfamızda arama çubuğunu kullanarak ulaşabilirisiniz.
 Amacımız şu aşamada google aramalarında ankarada özel ders kelimesinde ilk sıralarda yer almayı hedeflemekle beraber yine ankara özel ders, özelders kelimelerinde ön plana çıkmayı hedeflemektedir.