Menü Kapat

‘Üstün Başarı’lı öğrenciler için TEV’den 2 milyonluk burs

‘Üstün Başarı’lı öğrenciler için TEV’den 2 milyonluk burs

Türk Eğitim Vakfı (TEV) bu yıl Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanan 56 genci düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, gençlerin gelecekte de başarılı olacaklarına yönelik inançlarının tam olduğunu vurguladı. Daha önceki yıllardan devam edenlerle birlikte toplam 208’ı bulan üstün başarı bursiyeri için 2015-2016 eğitim öğretim yılında toplam 2 milyon 173 bin lira burs ödemesi yapılacak.

TEV’in geleceğin liderleri olarak görülen üstün başarılı öğrencilerin desteklenmesi amacıyla hayata geçirdiği Üstün Başarı Burs Fonu’ndan bu yıl faydalanacak öğrenciler belirlendi. 1500 adayın başvuru yaptığı burs fonundan bu sene 56 öğrenci faydalanacak. Bu öğrencilerle birlikte TEV Üstün Başarı Bursu’ndan faydalanan öğrenci sayısı 208’e ulaştı. Bursiyerlere 9 ay boyunca, her ay 1100 lira burs veriliyor.

BAŞARILI OLACAKLARINA İNANCIMIZ TAM

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç yaptığı konuşmada, gençlerin ileride de başarılı olacaklarına inançlarının tam olduğunu vurguladı. Gençlerden beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen Koç, özetle şöyle konuştu:

“Kurulduğumuz 1967 yılından beri TEV olarak gençlerimizin eğitimlerine destek vererek ülkemizin aydınlık yarınları için çalışıyoruz. İzmir ve Trabzon’dan sonra Ankara’da da bir TEV Kız Öğrenci Yurdu açtık. Kız öğrencilere fırsat eşitliği sunacak bir kız yurdunu memleketimize kazandırdık. İki sağlık meslek lisesinin açılışlarını gerçekleştirdik. Gençlerimize bugüne kadar yurtiçinde 223 bin 600, yurtdışında ise 1665 burs imkanı sağladık. Vakfımızın 40’ıncı kuruluş yılı olan 2007 yılından beri sürdürdüğümüz üstün başarı burslarımızla başarılı ve yetenekli gençlerimizi destekliyoruz. Son 9 senede 477 gencimiz vakfımızdan üstün başarı bursu aldı. Daha önceki yıllardan devam edenlerle birlikte eğitimine destek olduğumuz 208 üstün başarı bursiyerimize 2015-2016 eğitim öğretim yılında toplam 2 milyon 173 bin lira burs ödemesi yapılmış olacak. Hepsi birbirinden değerli bursiyerlerimizin azimli ve başarılı hikayeleri bizleri çok etkiledi. Üstün başarı bursumuzu kazanan gençlerimizin, öğrenimlerini tamamladıktan sonra hızlı adımlarla ilerleyerek ülkemizin seçkin kuruluşlarında önemli görevler üstleneceğine ve gurur kaynağı olmaya devam edeceğine inancımız tam. Bu parlak öğrencilerimize Atatürk’ün şu öğüdünü hatırlatmak isterim: ‘Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır. Çalışkan olmak.’ TEV olarak huzurlarınızda kendilerini tebrik ediyorum.”

GURUR DUYUYORUZ

TEV Genel Müdürü M. Yıldız Günay, yaptığı konuşmada bursiyerlerin seçimiyle ilgili yapılan çalışmaları anlattı. Bu yıl 21 üniversiteye dağılmış bursiyer seçimi olduğunu belirten Günay, konuşmasında şunları söyledi:

“Tüm gençlerimiz bizim geleceğe olan inancımız ve umutlarımızı temsil ediyor. Ülkemizin geleceği ve kendi gelecekleri adına büyük gurur ve heyecanla takip ettiğimiz gençlerimizin her birinin farklı yetenekleri ve farklı başarı alanları olduğundan hepsine farklı sorumluluklar düşüyor. Bu bağlamda geleceğin liderleri olarak gördüğümüz üstün başarılı öğrencilerin büyük sorumluluklarına hazırlanırken destek olmak üzere hayata geçirdiğimiz TEV Üstün Başarı Bursu’na olan ilgi bizi son derece memnun ediyor. Geçmiş yıllardan bursu devam eden  152 üstün başarı bursiyerimiz bulunuyordu. Bu öğretim yılında 1500 başvuru arasından 56 üstün başarılı gencimizi de bu özel projemize dahil etmekten gurur duyuyoruz.”

Bursiyerler anlatıyor:

Mert Canbek (Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi)

 “Bursa doğumluyum. Lise öğrenimimi İstanbul’da Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nde tamamladım. Engel durumum sebebiyle tıp fakültesi eğitimim için Bursa’ya döndüm. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim. Engelli bir bebek olarak doğdum. Daha sonra tıp bilimi, doktorlar, yeni doğan yoğun bakım ünitesi sayesinde bugünlere geldim. Bugün buradayım çok mutluyum. Biraz ahde vefa olarak tıp bilimine yönlenmek istedim. Engel durumumla ilgili bir fayda sağlamak için de protez uzmanı olamaya karar verdim.”

Zeynep Arancı (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü)

“İlkokulu Kars’ta okudum. Okul birincisiydim. Liseyi İstanbul’da okuma hayalim vardı. Babam desteklemedi hatta biraz engel oldu. Ama annemi ikna edince öğretmen olan annem tayinini İstanbul’a istedi. Annemle birlite İstanbul’a geldik. Babam, İstanbul büyük şehir orada başarılı olamazsın, dağıtırsın kendini diyordu. Ama öyle olmadı ben biraz inat ettim. Bir de ablam var oda aynı yıl üniversiteyi kazandı. Düzce’de mühendislik okudu. Babam şimdi arada gidip geliyor buraya. Mimarlığa yönelmemin nedeni yeteneğim var yaratıcıyım, güzel de çizim yapıyorum babam da mobilyacı. İç dekorasyona da biraz yatkınım. Hem mimarlık hem iç mimarlığı bir arada yürütmek istiyorum. O yüzden mimarlığa yöneldim.”

Cansın Coşkunyürek (İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Psikoloji Bölümü):

“İlkokul ve liseyi Bursa’da okudum. Okulların fırsatından ve imkanından dolayı hep İstanbul’da okumak istiyordum. Bursa’da maalesef böyle bir imkanım yoktu benim. Ve başardım tek başıma İstanbul’a geldim. Bir ağabeyim var. O da Muğla’da okuyor. Çok zorlu bir süreçten geçtim. Geçtiğimiz yıl annemi kaybettik. Hem yaşamış olduğum bu süreç hem de sınav süreci benim çok zor bir sene geçirmeme neden oldu. Ama yılmadım. Anneme vermiş olduğum sözler için mücadele ettim. Onun için liseyi birincilikle tamamladım. Üniversiteyi onun için kazandım. Vermiş olduğum sözleri birbir tutuyorum. Tutmaya da devam edeceğim. Seçmiş olduğum alanda uzmanlaşmak, yüksek lisans yapmak istiyorum. Gerekirse yurtdışında bunu destelemek, eğitim almak istiyorum. İnsanların psikolojinin öneminin farkına varmalarını sağlamak istiyorum.”

LYS şampiyonlarına veriliyor

Türk Eğitim Vakfı, geleceğin liderlerinin desteklenmesi amacıyla 40. kuruluş yılı dolayısıyla 2007 yılından itibaren Üstün Başarı Bursu vermeye başladı. Her yıl yaklaşık 40-50 yeni öğrenci TEV Üstün Başarı Bursu almak üzere seçiliyor. 2015-2016 öğretim yılında (9 ay süresince) bu öğrencilerin her birine aylık 1.100 TL burs ödemesi yapılacakt. Üstün Başarı Bursu’na Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) MF1, MF2, MF3, MF4, TM1, TM2, TM3, TS1, TS2 puan türlerine göre bölüme girdiği puan türünde ilk 5 bine giren öğrenciler başvuru yapabiliyor.

 Üstün Başarı Bursu verilen alanlar ise şöyle:

* Mühendislik-Mimarlık

* Sağlık Bilimleri

* İdari Bilimler

* Temel Bilimler

* Sosyal Bilimler

* Hukuk

Bir yanıt yazın