Menü Kapat

Tuvalet eğitimi

tuvalet eğitimituvalet, eğitim, Rehberlik, kişisel gelişim, psikoloji, tuvalet eğitimi, çocuk, ebeveyn, kafein, tuvalet alışkanlığı, . Aksi takdirde çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanması zorlaşacaktır. Bu çocuklar tuvalet ihtiyaçları olduğu halde kendilerini sıkar ve tuvalete girmeyi ısrarla reddederler.

Ne Yapabilirim?

Çocuğu tuvalete girmeye zorlamak yapılabilecek en büyük hatadır. Bazı ebeveynler tehdit ve ceza gibi yöntemler kullanıyorlar. Bu şekilde kesinlikle sonuca ulaşılmaz.

Çocuğun tuvalete girmemesinin sebebi anlaşılmalıdır. Soruna neden her ne ise ortadan kaldırılarak çözüme ulaşılabilir. Mesela, tuvalet ortamının soğukluğu, aydınlatma şartları, tuvaletin ev içerisindeki yeri, çocuğun yaşadığı beden sağlığına ilişkin bir durum, ebeveynin dikkatini çekme, utanma vb. sebepler çocuğun tuvalete girmesini engelliyor olabilir.

Bu sebepler artırılabileceği gibi çocuktan çocuğa değişebilir. Ebeveyn sorunun nedenini anlayamadıysa mutlaka bir uzmandan yardım istemelidir. Unutulmamalıdır ki sorunun nedeni anlaşılamazsa çözümü gecikecektir. Eğer hiçbir neden yoksa birtakım oyunlar veya anlaşmalarla çocuk tuvalete girmeye ikna edilebilir.

Bu süreç içinde ebeveyn kendi tuvalet ihtiyacı olduğunda bunu çocuğun yanında dile getirmelidir. İhtiyacını gördükten sonra bunun ne kadar yararlı olduğunu çocuğun duyup anlayabileceği şekilde dile getirmelidir.

Çocuğunuz Gece Yatağını Islatıyorsa

Her gece binlerce çocuk ışıklarını kapatıp uykuya daldıktan sonra yataklarını ıslatır. Öncelikle bilinmesi gereken bunun çok yaygın bir problem olduğudur. Çocuklar ve ergen yaş grubunda oldukça yaygındır. Hem çocuklar, hem de aileler için stresli zor bir durumdur. Yatağını ıslatan çocuk için sıklıkla büyük bir utanç kaynağı olan durum, aileler için endişe ve kızgınlık nedenidir. Aileler çocuklarının bunu bilerek, tembelliklerinden yaptığını sanabilirler. Oysa bu çocukların yaklaşık  %85’inde ailede yada bir akrabada da aynı problem vardır.

Ne Yapabilirim?

• Gece yatmadan önce çocuğunuza tuvalete gitme alışkanlığı veriniz.
• Kafein içeren içecek alımını engelleyiniz.
• Çocuğunuzdan ıslak çarşaf değiştirilmesi konusunda yardım alınız. Bu ona sorumluluk geliştirmesi konusunda yardımcı olacaktır.
• Çocuğunuzu bunu yenmeyi başarabileceği konusunda cesaretlendiriniz.
• Suçlayıcı, onur kırıcı konuşmaktan kaçınınız

Bir yanıt yazın