Menü Kapat

TEOG’da özel eğitim ihtiyacı olanlar için tedbir uygulaması

teeÖzel eğitim ihtiyacı olan ve TEOG ortak sınavlarına girecek öğrencilerin özelliklerine uygun hizmet alabilmeleri için Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne başvuracak. Başvuru süresi birinci dönemde yapılacak ortak sınavlar için tedbir işlemleri 26 Ekim’e kadar uzatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yayınladığı 2015-2016 eğitim öğretim ortak sınavlar e-kılavuzunda, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınava giriş yöntemlerine de yer verildi. Buna göre, bu öğrencilerin sınavlarda özelliklerine uygun hizmet alabilmeleri için örgün eğitim kurumlarına devam eden bireyler, okul müdürlüğünün bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (RAM) başvuracaklar. Başvuru süresi birinci dönemde yapılacak ortak sınavlar için tedbir işlemleri 26 Ekim’e kadar uzatıldı.

Birinci dönemde başvuruda bulunan öğrencilerden, ikinci dönem ortak sınavları için başvuru alınmayacak. Bu öğrenciler aynı hizmetten yararlanacak. Ancak birinci dönemde sınav tedbirlerine yönelik işlem yapılamayanlar ile ikinci dönem ortak sınavlarında özelliklerine uygun yeni tedbir alınmasına ihtiyaç duyulan öğrenciler için 11 Mart 2016’ya kadar başvuru gerçekleştirilebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, valiliklere bir yazı yollayarak, “Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere RAM tarafından, MEBBİS-RAM Modülü’ne işlenen bilgiler doğrultusunda sınav hizmeti verileceğinden, herhangi bir aksaklık yaşanmaması için tüm okullar ile rehberlik ve araştırma merkezlerinde gerekli duyuruların ivedilikle yapılması”nı istedi.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Öğrencinin velisi/vasisi tarafından, özürlü/engelli sağlık kurulu raporu ve kimlik kartı, engelli bilgisinin işlendiği nüfus cüzdanı, halen devam eden İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu’nca alınmış yerleştirme kararı, süreğen hastalığı olan öğrenciler için ise sağlık raporu belgelerinden herhangi birinin aslı veya onaylanmış örneği ile RAM’a başvuru yapılması halinde öğrencinin özelliklerine uygun gerekli sınav tedbiri alınabilecek.

YERLEŞTİRME VE NAKİL İŞLEMLERİ İÇİN

Sınav tedbiri alınan öğrencilerin ortak sınavlar kapsamında, özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için 2015-2016 öğretim yılında yerleştirme ve nakil komisyonunca yürütülecek iş ve işlemlerden yararlanabilmesi için; 28 Nisan 2016 tarihi itibariyle geçerli “Özürlü/Engelli Cüzdanı” veya süreğen hastalığı olan öğrenciler için ise sağlık raporunun aslı veya onaylanmış örneği belgelerinden biri ile birlikte halen devam eden İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu’nca alınmış yerleştirme raporuna sahip olması gerekiyor.

 

Bir yanıt yazın