NASA’nın ihalesini SNC kazandı

nasa ihalesiNASA uzay istasyonu tedarikçileri listesine Türk işadamı Fatih Özmen’in şirketi Sierra Nevada Corp’u da ekledi.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzay istasyonu tedarikçileri listesine bir Türk şirketini de ekledi.

NASA, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo teslimatında SpaceX ve Orbital ATK firmalarına Sierra Nevada Corp’un (SNC) da eklendiğini duyurdu. Kargo teslimatı için uçuşlar 2019 yılında başlayacak ve 2024’e kadar devam edecek.

NASA, Commercial Resupply Services 2 (CRS2) ihalesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden-gelen kargo teslimatı, iade ve boşaltım hizmetlerini sağlamak üzere SNC’nin Dream Chaser (hayal peşinde koşan) isimli uzay mekiğini seçti.

SNC ihalede Boeing, SpaceX, Lockheed Martin ve Orbital Sciences Corporation gibi uzay ve havacılık sektörünün dört dev firması ile rekabet etti. Boeing ve Lockheed Martin ihaleden elendi.

Nevada merkezli şirketin kargo taşımak için geliştirdiği mekiğin adı Dream Chaser. The New York Times’da yer alan habere göre diğer iki şirket standart kapsül şeklindeki mekikleri kullanacak.

SpaceX gibi SNC de uçuşlar için Florida’daki Cape Canaveral hava üssünü kullanacak. Dream Chaser, istasyon ile dünya arasında ‘mekik dokuyacak’. Dream Chaser, dünyadan istasyona kargo taşıdığı gibi istasyondan da yeryüzüne materyaller (deney sonuçları vb) getirecek.

NASA’nın uzay istasyonu programı müdürü Kirk Shireman, SNC’nin Dream Chaser mekiğinin çok faydalı olacağına inandığını belirterek mekiğin pek çok alana iniş yapabilme özelliğine vurgu yaptı. Shireman, asıl amacın analizler için örneklerin mümkün olduğunca çabuk yeryüzüne ulaştırılması olduğunu söyledi.

Hassas bir kargo için piste inen bir araç okyanusa inen bir araçtan çok daha güven verici. Dream Chaser, yeryüzüne iniş kalkış yapabildiği için, SpaceX tarafından kullanılan okyanusa paraşütle iniş yapan standart kapsüllere nazaran bilimsel çalışmalar için çok daha tercih edilir bir seçenek haline geliyor.

10 yıldır devam Dream Chaser programı Louisville, Colorado’da sürdürülüyor.

SNC’NİN SAHİBİ TÜRKLER

Fatih Özmen ile eşi Eren Özmen ABD’de 1963’te kurulan Sierra Nevada Corporation’ı (SNC) 1994 yılında satın aldı.

Elektronik, uzay, havacılık, mikro uydu, uçak, iletişim sistemleri ve güneş enerjisi alanlarında faaliyet gösteren şirket, 2010 yılında ABD’nin en hızlı büyüyen 10 şirketinden biri oldu. SNC, gelişen ülkelerde yenilenebilir enerji, nano teknoloji gibi alanlarda şirket satın almaları yapıyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın