Mucit gençlerden harika projeler

mucitlerİzmir’in genç mucitleri bir harika…Epilepsi bileziği tasarlayan da var, siber zorbalığa çare bulan

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Kalite Derneği İzmir Şubesi ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen “5’inci Yaşamda Kalite Proje/Fikir Yarışması’nda” ilköğretim ve lise öğrencilerinin birbirinden iddialı projeleri yer aldı. Proje ve fikirler arasında hastalığından yola çıkarak epilepsi hastaları için dijital bileklik tasarlayan da oldu, gençleri bekleyen en büyük tehlikelerden biri olan siber zorbalığa çare bulan da…da…

Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen Yaşamda Kalite Proje/Fikir Yarışması’na katılan öğrencilerin çalışmalarından bazıları şöyle:

EPİLEPSİ HASTALARI ARTIK SOKAKTA RAHATÇA GEZEBİLECEK

Gizem Sude Erdoğan (Buca Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Epilepsi hastalığından dolayı yaşadığı zorluklardan yola çıkan Gizem Sude Erdoğan, epilepsi nöbeti öncesi titreme ve uyuşma hissini algılayan dijital bileklik tasarladı. Epilepsi hastası olmayan veya bu hastalıkla mücadele etmeyi bilmeyen kişilere kısa komutlar veren bileklikle, nöbet geçiren hastaya doğru müdahale yapılması ve yanlış müdahalelerden oluşacak olumsuz sonuçların engellenmesi hedeflendi. Kronik hastaların toplumdan izole edilmeden hareket etmesine olanak sağlayan bilekliğin tek başınayken aniden nöbet geçirme ve nöbet esnasında yanlış müdahale korkusu yaşayan tüm kişilere destek olması da en büyük hedef olarak belirlendi.

SİBER ZORBALIĞA KARŞI E-SİBER ÇÖZÜMÜ

Buse Energin-Şebnem Demircan (Bornova Altay Ticaret Meslek Lisesi)

Ankara’da düzenlenen Uluslararası Bilim Olimpiyatı’nda Dünya 1’incisi olan araştırma projesi, İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleştirildi. Projede, lise öğrencilerinin siber zorba davranışlarda bulunma ve maruz kalma durumlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi ve siber zorbalığın önüne geçilmesi hedeflendi. Araştırma kapsamında Bornova Altay Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşan 177 kişiye dijital bir anket uygulandı. Araştırma sonuçlarına göre de lise öğrencilerinin yüzde 32’sinin siber zorbalığa maruz kaldıkları ve yüzde 24’ünün ise başkalarına siber zorbalık yaptıkları ortaya çıktı. Anketin bir başka sonucuna göre de günlük internet kullanım süresi 3 ve daha fazla saati aşan katılımcıların diğer gruplara göre daha fazla siber zorbalık yaptıkları saptandı. Tüm bu araştırmaların sonucunda ise E-Siber çözümü geliştirildi. Buse Energin ve Şebnem Demircan tarafından geliştirilen E-Siber sistemine göre, internet kullanıcılarının yetkili kişiler ile çevrimiçi iletişime geçmeleri, anlık olarak şikayette bulunmaları, takıldıkları problemleri aktarmaları ve hızlı bir şekilde geri dönüş alabilmeleri sağlandı.

SUYA DÜŞEN ARABALARA CAN YASTIĞI

Ömer Kartelli-Ayberk Yaraneri (İzmir Atatürk Lisesi)

TÜBİTAK Ege Bölge Finali Teknolojik Tasarım Dalında 1’incilik ödülünü kazanan projenin patent başvurusu da bulunuyor. Projede suya düşen veya doğal afetler sonucu su altında kalan otomobillerin yetersiz güvenlik sistemlerinin önüne geçilmesi hedeflendi. Projenin yöntemine göre aracın suya düşmesi, denize veya göle sapması, sel, taşkın, tsunami durumunda araçta bulunan sensörler bu durumu fark edecek ve araçta bulunan veri işleme sistemini bilgilendirecek. Sistemin devreye girmesiyle de swimbag ismi verilen ve aracın altında bulunan yastıklar açılacak ve çok hızlı bir şekilde şişecek. Böylece ölümlü ve yaralanmaları suya düşme kazaları ile sel nedeniyle su altında kalma ve sürüklenme durumlarında hayati kayıplar minimuma inecek.

MİKROKOZMİK TUĞLALAR

Kaan Derdiyok (Lütfü Ürkmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Projede, gıda ambalajı ve strafor gibi geri dönüşümsüz malzemelerin pet şişelere doldurulmasıyla oluşturulan eko tuğlaların yumurta kabuğu tozu ve gıda analizlerinden kalan asidik laboratuvar kimyasalları gibi atık malzemeler içeren inşaat malzemelerinin içine hapsedilerek mikrokozmik tuğla üretimi amaçlandı. Böylece ülke genelinde gıda ambalaj atıklarını toplamak için yeni bir çözüm oluşturmak, aynı anda bir çok atığı bertaraf etmek, tehlikeli veya geri dönüşümü olmayan atıkları bir ürün bünyesine hapsetmek amaçlandı.

VAGONLAR DOLUYOR RENKLERİ DEĞİŞİYOR

Sıla Atlı-Lütfi Emre Aşkın (Bayraklı Talatpaşa Ortaokulu)

Fikir projesinde, en çok kullanılan toplu ulaşım araçlarından olan metrolarda vagonların doluluk oranlarını göstererek vagonlara eşit yolcu dağılımının sağlanması amaçlandı. Buna göre vagonlara eklenen bir aparat yardımıyla binen ve inen yolcu sayısının hesaplanarak, doluluk oranının tespit edilmesi hedeflendi. Dijital panolar yardımıyla da vagonların boş, yoğun, çok yoğun ve normal aralığını dörde bölerek bunların yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak gösterilmesi sağlandı.

Diğer Yazılar

Fizik özel ders

Maddeyi, hareket ve davranışlarını, onu oluşturan parçacıkları inceleyen bilim dalı olan Fizik;  önemli özel ders lerden biridir, Lisede veya Üniversite hazırlıkta fizik dersinde daha iyi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.  Size…

Özel Ders Arayanlar

Derslerinde eksik kalan öğrenciler sınavlardan düşük not aldıklardından veliler özel öğretmen arayışına girebilirler.Özelders arayanlara, konusunda uzman eğitmenlerimiz ile öncelikle sevmediğiniz dersleri sevmenizi, derse karşı tüm önyargılarınızdan kurtularak ve ders aldığınız…

Bir yanıt yazın