Menü Kapat

Kadir Gecesi ne zaman?

kadir-gecesi-ne-zamanKadir Gecesi, İslam inancına göre Kuran’ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Hz.Muhammed A.S vahyedilmeye başlandığı gecedir. Peki Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi’nin önemini, ne zaman olduğunu ve Kadir Gecesi hakkındaki ayetleri sizler için derledik.
Kadir Gecesi’nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur’an’ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadir Suresi’nde bahsedilir. Bu surede Kuran’ın indirildiği Kadir Gecesi’nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir.Kadir Suresinde Kuran’ın Kadir Gecesi’nde indirildiğinden, Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğundan, Kadir Gecesi’nin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerlerden bahsedilir.
İşte bu kutlu, mübarek gece bu yıl (2015) 13 Temmuz Pazartesi’ye denk geliyor.
Kadir Gecesi hakkında ayetler
“Gerçek biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır”. (Kadir, 97/1-5)
Kadir Gecesi hakkında hadisler ve dua
Peygamber Efendimiz “faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafi rîn, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5)diyerek dua etmemizi tavsiye etmekte…
Kadir gecesi ne zaman

Bir yanıt yazın