Menü Kapat

Hayalindeki Çin’i çizene Çin gezisi

Hayalindeki Çin’i çizene Çin gezisiOrtaöğretim kurumlarındaki öğrenciler için düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ resim yarışmasına başvurular başladı. Son katılım tarihinin 25 Mart’a olduğu yarışmada derece alan 8 öğrenci Çin’e gidecek. Sergilenmeye değer bulunan 60 resim ise Ankara’da sergilenecek.

Ortaöğretim kurumlarındaki öğrenciler için ‘Hayalimdeki Çin’ konulu bir yarışma düzenleniyor. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (UBİKAV) işbirliği ile düzenlenen yarışma sonunda ilk sekize giren öğrenciler 10 günlük Çin seyahati kazanacak. Birinci olan öğrencinin okul yöneticisi, resim öğretmeni ve velisi bu gezide kendisine eşlik edecek. Resim yarışmasına gönderilen resimlerin içinden sergilenmeye değer 60 resim seçilecek. Seçilen resimler Ankara’da sergilenecek.

60 RESİM, ANKARA’DA SERGİLENECEK

Çocuklara sanat sevgisi aşılamak ve hayal dünyalarını genişletmek için yapılan bir yarışma olduğunu vurgulayan Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bülent Okay, gelecek yıl ilköğretim okullarını da kapsayan bir yarışma düzenlemek istediklerini belirtti. Okay, yarışmayla ilgili şunları söyledi:

“Bu yıl ülkemizde geniş kapsamlı bir etkinlik için harekete geçtik. ‘Hayalimdeki Çin’ konulu bir resim yarışması düzenledik. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurum öğrencilerinin katılacağı bu yarışma, Türkiye’de yapılan en kapsamlı yarışma özelliği taşıyor. Bu yarışmayı düzenlemekteki amacımız, gençlerimize sanat sevgisi aşılamak ve hayal dünyalarını genişletmek.

Yarışmanın bir diğer özelliği de, ödüllerin farklı oluşu. Yarışmada birinci olan öğrenci10 günlük bir Çin seyahatine katılacak. Bu seyahatte, velisi, resim öğretmeni ve okul yöneticisi kendisine eşlik edecek. Bu, şimdiye kadar örneği olmayan bir durum. Ayrıca, yarışmada ikinci ve üçüncü olan öğrencilerin dışında, mansiyon alan beş öğrenci de Çin gezisine katılacaklar. Tamamen ücretsiz olan bu gezi sayesinde öğrenciler, hayal ettikleri Çin’i gerçekten görme fırsatı bulacaklar. Sergilenmeye değer bulunan 60 resim, Ankara’da sergilenecek. Sergilenen resimler bir katalog haline getirilip basılacak ve öğrencilere, resim öğretmenlerine ve okul yöneticilerine ücretsiz olarak dağıtılacak. Ortaöğretim öğrencilerine yönelik bu yarışmayı her yıl düzenlemeyi düşünüyoruz. Gelecek yıl hedefimiz, ilköğretim okullarını da kapsayan bir yarışma düzenlemek.”

Son katılım tarihinin 25 Mart olduğu yarışmanın sonuçları 23-25 Mayıs’da ilan edilecek. Sergi, 30 Mayıs-4 Haziran’da düzenlenecek. Çin gezisine hak kazanan öğrenciler ise 12-21 Temmuz arasında geziye katılabilecekler.

Bir yanıt yazın