En Zor Eğitim Yetişkin Eğitimi

  • 05 Mart 2016
  • 2.207 kez görüntülendi.

ebeveynKonya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Fakültesi eğitim Bilimleri Öğretim Üyesi Dr. Muhittin Çalışkan, “Dünyada yetişkinlere çocuklarda olduğu gibi eğitim verilmiştir. Ancak anlaşılmıştır ki çocukların eğitimiyle yetişkinlerin eğitimi farklıdır” dedi.
Akademisyenler tarafından ‘en zor eğitim’ olarak tanımlanan yetişkin eğitimi konusunda Manisa’da Yunusemre Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki öğretmenlere yetişkin eğitimi konusunda seminer verildi. 3 gün süren seminerde yetişkin eğitimi ile ilgili bilgiler veren Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Fakültesi Eğitim Bilimleri Öğretim Üyesi Dr. Muhittin Çalışkan, hayvanların nasıl öğrendiğiyle ilgili daha fazla bilgiye sahipken yetişkinlerin nasıl öğrendiği ile bilgilerin ve izlenecek yolların eksik olduğunu söyledi. Çalışkan, “Çocuklarla yetişkinleri karşılaştırdığımızda çocukların nasıl öğrendiği konusunda daha çok bilgiye sahibiz. Çünkü yetişkinlerin öğrenmesini etkileyen kontrol edemediğimiz çok fazla değişken var. Gün içerisinde hiç aklımıza gelmeyecek değişkenler var. Burada yetişkin eğitiminde karşılaştığımız problemleri çözebilmek. Ancak alçak gönüllü kişiler öğretmen olabilirler. Karşılıklı bir etkileşim vardır. Yetişkinin deneyimi çok önemlidir. Bunları uygulamalı olarak tecrübe etmeye çalışıyoruz. Dünyada yetişkinlere çocuklarda olduğu gibi eğitim verilmiştir. Ancak anlaşılmıştır ki çocukların eğitimiyle yetişkinlerin eğitimi farklıdır. Yetişkin eğitim bilimi çok önemlidir. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde yaşam boyu öğrenme, hayat boyu öğrenme çok vurgulanıyor ancak bunların içini doldurabilen bir ülke yok. Hayat boyu öğrenmenin önemi çok vurgulanıyor. Ama nasıl uygulanacağı ile ilgili somut adım yok” dedi.
Eğitim programının Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklendiğini söyleyen Yunusemre Kaymakamlığı Avrupa Birliği Proje Koordinasyon Birimi İlçe Koordinatörü Gökhan Çelik, “Zafer Kalkınma Ajansı’nın teknik destek programı kapsamında biz bir proje üretelim istedik. Yunusemre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzce ve öğretmenlerimizle fikir alışverişinde bulunduk. Yunusemre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün faaliyet alanlarının çok geniş olduğu ve yaygın eğitim kurumları içerisinde de son derece önemli bir kurum olduğundan hareketle burada eğitim veren eğitimcilerimizin gerek mesleki kapasite ve yeterliliklerinin arttırılması, gerekse kişisel gelişim anlamında desteklenmesi için böyle bir eğitim projesi yazmayı uygun gördük. Bu anlamda yoğun bir çalışma ve efor mesaisinden sonra Zafer Kalkınma Ajansımıza böyle bir proje başvurusunda bulunduk. Zafer Kalkınma Ajansımız yapmış olduğu teknik değerlendirme sonucu projeyi başarılı buldu ve özellikle yetişkin eğitimi veren Yunusemre Halk Eğitim Merkezi gibi kurumların kapasite geliştirme açısından önemli olduğunu varsayarak destek verdi. Şu aşamada Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün 30 yetişkin eğitici eğitimi anlamında eğitim vermekteyiz. Manisa’da bir ilk olması nedeniyle önemli bir eğitim. Manisa’da bulunan bütün halk eğitim merkezi müdürlüklerinin eğitimcileri bu eğitimden daha önce geçirilmedi. Bunu ilk defa Yunusemre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimiz yapıyor” diye konuştu.
Meslekte 40. yılını geride bırakan Yunusemre Halk Eğitim Merkezi Giyim Öğretmeni Perihan Sezgin de, gönüllü olarak eğitimlere katıldığını, yetişkinlere yönelik verilecek eğitimlerde izleyecekleri yöntemleri öğrenmiş olduğunu dile getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

özel ders web sayfamız online eğitim dokümanları, eğitim animasyonları üzerine kurulmuş ve ders üzerine aklınıza ne gelebiliyorsa web sayfamızda arama çubuğunu kullanarak ulaşabilirisiniz.
 Amacımız şu aşamada google aramalarında ankarada özel ders kelimesinde ilk sıralarda yer almayı hedeflemekle beraber yine ankara özel ders, özelders kelimelerinde ön plana çıkmayı hedeflemektedir.