Eğitim Koçluğu Hakkında Bilinmeyenler

Eğitim-KoçluğuAnne ve babaların çocuklarının öğrenimi ile yeteri kadar ilgilenemediğinden bu açığı gidermek için veliler Özel derste en etkili yöntem olan koçluk sistemi ile dersi öğrenciye sevdirecek kişilerle çalışmayı tercih ediyorlar. Koçluk sistemi de en önemli amaçlarından biri de budur: öğretmeni ve dersi sevdirmek.  Ders vermeye gelen genç üniversiteli ya da yeni mezun, eğiticilerden seçilmiş olması öğrenci ile daha güçlü bir bağ kurabilmesine imkân sağlamaktadır. Bu sayede öğrenci öğretmeni daha kolay kabul edebiliyor ve anlattığı dersi severek dinlemeye başlıyor. Daha önce derslerine karşı ilgisizce davranan öğrenciler bir süre sonra ders çalışmayı daha çok seviyor. Bu da okul derslerinde ciddi oranlarda başarı olarak yansıyor. Eğitim koçluğu sistemi içinde öğrencinin öğrenme düzeyine göre bireysel planlanan eğitim sistemi uygulanır. Standart bir yöntemden daha çok öğrencinin öğrenme düzeyine göre şekillendiği ve öğrencinizin kendisine özgü bir eğitim ile birlikte ilerlenmesi hedef alınıyor. Bu da öğrencinin en üst seviyelerde performans sergilemesini sağlıyor.

Eğitim Koçluğu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Öğrencinin okul ya da dershane ortamında anlatılan her dersi tam olarak kavrayamaması oldukça normal bir durumdur. Örneğin sınıfın kalabalık olmasından tutunda, gürültülü olması öğretmenin sınıf, içinde gerekli olan disiplinini sağlayamaması bu ve bu gibi öğrencinin motivasyonunu bozacak birçok etken olabilir. Bu şartlar altında öğrencinin dersi yeteri kadar dinleyememesi ve anlamaması da oldukça normaldir. Bu arada önemsenmesi gereken en önemli nokta Örencinin dersi anlayamadığı kısımları soracak cesareti ve ortamı her zaman bulamamasıdır. Bu tür konularda eksik kalan öğrencinin sınavlardan düşük not alması sonucunda veliler özel öğretmen arayışına girebilirler. Eğitim koçluğu sistemin faydalarını kısaca özetleyecek olursak; konu tekrarları yapmanız ve birçok konu hakkında pratik bilgiler sayesinde  ders ile ilgili soruları  çok daha kolay iyi çözmenizde faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra her gün düzenli tekrarlar yapacağınız  düzenli bir programda başarı kaçınılmazdır.Eğitim koçları sizleri en iyi şekilde tanıyan ve hangi konuda nerede takılacağınızı nerelerde sıkıntı çektiğinizi rahatlıkla tahmin edebilen kişilerden oluştuğundan her öğrenciye  ders çalışma programı hazırlayabilirler.

Eğitim Koçluğu Sistemi Nasıl İşler?

Bunun yanı sıra Eğitim koçluğu sistemin diğer faydalarından biride istediğiniz her konuyu birebir olarak rahatlıkla sorabilirsiniz. Aynı zamanda sınavlara çalışırken sınava daha iyi hazırlamanızı ve sınavlardan yüksek not almanızı da sağlar. Dersle ilgili konulardaki püf noktalara değinilmesi, soru çözümlerindeki kendi, öğrenciye verdiği motivasyon ile birlikte ortaklaşa yaptıkları çalışmalar muhakkak öğrencinin başarısını olumlu yönden etkileyen faktörlerdir. Bu şekilde doğru bir çalışma metodunun belirlenmesi Eğitim koçluğu  kapsamındadır.  Sonrasında öğrencinin belirlenen bu metoda uygun çalışması , öğrencinin başarısındaki artışı hızlandırır. Bu yönde öğrencinin başarısının artmasına bağlı olarak  hedef koyma ve çalışma metodunu belirlenmesi ve uygulanması  gerekmektedir.  Öğrenci için  başarılı olmaz ise, birazda hazırlanan  programa ne kadar sadık kaldığı  ile de ilintilidir. Özel eğitim koçu  ile birlikte koyduğu hedefe nasıl varacağını bilen  bir öğrenci, ders çalışma konusunda tembellik etse sadece eğitim koçunun uyguladığı programa uyduğu  için belli bir oranda başarısını artmasını sağlayacaktır. Çünkü başarıya ulaşmak için kendisine hedef koyan bir öğrenci, her koşulda bu hedefine biraz daha yaklaşacak,çok daha verimli çalışacaktır. Yoksa hedef koyma öğrenci için tek başına başarıyı arttıran bir etken değildir.

Diğer Yazılar

Fizik özel ders

Maddeyi, hareket ve davranışlarını, onu oluşturan parçacıkları inceleyen bilim dalı olan Fizik;  önemli özel ders lerden biridir, Lisede veya Üniversite hazırlıkta fizik dersinde daha iyi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.  Size…

Özel Ders Arayanlar

Derslerinde eksik kalan öğrenciler sınavlardan düşük not aldıklardından veliler özel öğretmen arayışına girebilirler.Özelders arayanlara, konusunda uzman eğitmenlerimiz ile öncelikle sevmediğiniz dersleri sevmenizi, derse karşı tüm önyargılarınızdan kurtularak ve ders aldığınız…

Bir yanıt yazın