Menü Kapat

Doğal tedavi yöntemleri öksürüğü ortadan kaldırıyor

bitkilerle tedaviDomuz gribi, nezle, soğuk algınlığı derken, öksürükten şikayet edenlerin sayısı arttı. Kullanılan ilaçlar bir yana doğal tedavilerin de etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, özellikle karabiber çayını tavsiye etti…

Bağışıklık sistemimizi bozan soğuk hava, sağlığımızı da vurdu. Salgın hastalıklarla birlikte ortaya çıkan öksürük geçmek bilmedi. Doğal tedaviler ise inatçı öksürükle mücadelede imdada yetişti.”Öksürük, hava yollarının tıkanıklığının açılması için yaptığımız bir olaydır” diyen uzmanlar, bu rahatsızlığın altında pek çok sebep olabileceği uyarısında bulundu. Sürekli olan öksürüklerde mutlaka doktora gidilmesini öneren uzmanlar, gıcıkla birlikte oluşan öksürüğü kesmek için, bazı karışımlar tavsiye etti. Öksürüğü kesen mucize karışımları uzmanlar şöyle aktarıyor.

KARABİBER-BAL:

Bal-karabiber karışımı öksürüğü yavaşlatır. Karabiber çayı için, 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Üzerine kaynar su dökülerek 10 dakika kadar demlendirilir. Demlenen çay süzülür ve içilir. Bu çay, balgamlı öksürüğü ve gıcığı alır.

KEKİK:

Kekik yaprakları kaynar suda 10 dakika demlenip, üzerine bir kaşık bal konularak içilir.

AYVA YAPRAĞI:

Ayva yaprağı ve ıhlamur birlikte kaynatılıp tüketilirse öksürüğe iyi gelir.

TARÇIN:

Ihlamur, tarçın, zencefil, ayva, kabuklu elma ve limonu birlikte kaynatın. Bu karışımı içmekgöğsünüzü yumuşatacak ve öksürüğünüzü geçirecektir.

ELMA:

1 elmanın kabuklarını soyup içine birkaç tane çekirdeklerinden ekleyin. 2 adet karanfil, bir miktar ıhlamur, 1 dilim limon ve 1 kabuk tarçın ilave edip kaynatın. Dilerseniz 1 kaşık bal ilave edebilirsiniz. Sıcak olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Çocuklar için ılık tüketimi önerilir.

ZENCEFİL:

1 tatlı kaşığı balın içine bir miktar toz zencefil ekleyin ve macun kıvamına getirerek tüketin. Bu karışım öksürüğe ve boğazınıza iyi gelecektir.

DUT PEKMEZİ:

2 tatlı kaşığı dut pekmezine bir miktar karabiber ekleyin ve günde 1 kaşık tüketin. Düzenli kullanımda 1-2 gün içinde öksürüğünüzü geçirecektir.

SİRKE:

Boğazda oluşan yanma ve öksürüğe karşı 1 kaşık sirke içmek öksürüğü ve boğaz ağrısını keser. Fakat, bunun için midenizin sağlam olması gerekmektedir.

BADEM-PORTAKAL SUYU :

Bademleri mutfak robotunda çekin ve 1 fincan portakal suyu ile karıştırarak tüketin. Bu karışım boğaza çok iyi gelir ve öksürüğü keser.

KETEN TOHUMU , BAL VE LİMON:

Bir fincan suda 2-3 yemek kaşığı keten tohumunu kaynatın. Süzün ve 3 yemek kaşığı bal ile limon suyu ekleyip için.

BOL BOL SIVI TÜKETİN

Öksürüğü kesmek için uzmanlar bol su içilmesini öneriyor. Su, balgamın atılımını kolaylaştırırken, boğazı yumuşatır ve gıcığı alır. Gıcık halinde oluşan öksürük genelde geniz akıntısı kaynaklıdır. Geniz akıntısının fazla olduğu kişilerde genelde gıcıkla beraber öksürük görülür. Sinüzit dahil olmak üzere, üst solunum yolları enfeksiyonları ve reflü boğazda gıcık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın