Menü Kapat

Çıraklık, zorunlu eğitim kapsamında

çıraklıkMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, çıraklık eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Osman Nuri Gülay, Yozgat Turizm Otelcilik Meslek Lisesi’nde il, ilçe milli eğitimmüdürleri, meslek lisesi müdürleri ve mesleki istihdam sağlayan kamu ve özel şirket yetkilileriyle bir araya geldi. Küçük sanayi esnafının çırak bulmakta çok zorlandığına değinen Gülay, bu durumda pek çok iş dalının sürdürülemediğini ve ekonominin olumsuz etkilendiğini, özelikle zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasıyla çırak sayısının 125 binden 65 binlere düştüğünü anlattı. Bu sorunun çözümü için iki aydır bölgeleri gezerek esnaf ve sanatkarlarla bir araya geldiklerini söyleyen Gülay, “Toplantılarımızın sonunda çıraklık eğitiminin mutlaka zorunlu eğitime alınmasına karar verdik ve çıraklık eğitim merkezlerini zorunu eğitime aldık. 8’inci sınıfı tamamladıktan sonra çocuğumuz tercihlerini yapacak, açık lise yerine çıraklık eğitim merkezlerini tercih edecek ve anlaştığı sektörle sözleşmesini imzaladıktan sonra haftada bir gün çıraklık eğitim merkezine gidecek, geri kalan 5 gün ise sözleşme imzaladığı iş yerinde çalışacak” diye konuştu.

390 lira maaşın 260 lirasını devlet ödeyecek

Esnafın maddi sıkıntılarının olduğunu, yanında çırak çalıştırıp onları yetiştirmeleri konusunda da sorun yaşandığını belirten Gülay, şu değerlendirmede bulundu:
“Yasa gereği küçük işletmelerde çalışanlara asgari ücretin yüzde 15’i, büyük işletmelerde çalışanlara da yüzde 30’u ödeniyordu. Biz bunu yüzde 30 olarak eşitledik. Çıraklık eğitim merkezine giden çocuğumuz kayıt olduğundan itibaren asgari ücretin net yüzde 30’u kadar, yani 390 lira maaş alacak. Bu 390 liranın tamamını küçük işletmeye ödetmeyeceğiz. 260 lirasını devlet olarak biz ödeyeceğiz, 130 lirasını ise işletme sahibi ödeyecek. O zaman çocukların gidip o mesleği öğrenmesi daha cazip hale gelecek. Aile ekonomisine de katkı sağladığı için belki de bir üst öğrenim yerine çıraklık eğitim merkezlerini seçerek orada ortaöğrenimini tamamlamış olacak. Diğer taraftan ise küçük esnaf kendi arzuladığı iş gücünü de bulacak. Yaz aylarında ise telafi eğitimleri açarak veya açık liseye de kaydını yaparak çocuklarımızı meslek lisesi mezunu yapacağız. Dört yıl sonra da iş yeri açma belgesi vererek, ister iş yerini açacak, isterse üniversite sınavına girecek veya çalıştığı sektörde işine devam edecek.”

 

Bir yanıt yazın