Korkunç olayların ve efsanelerin gölgesinde kaybolan sıra dışı adalar…

1. Hashima İsland – Hayalet Ada

Hashima İsland, yani Hayalet Ada dev bir savaş gemisine benzetiliyor ve ada da 1974 yılından beri kimse yaşamıyor. Adanın hikayesi şöyle ;
1887 yılında ada da bir kömür madeni bulunuyor ve hızlı bir şekilde adaya göçler başlıyor. İşçiler ve aileleri derken adanın nüfusu hızla nüfus artıyor ve ada da zamanla sinema,hastane oyun parkları açılıyor.
Tsunamiden etkilenmemek için duvarlar örülen ada da, dünyanın ilk betonarme binası yapılmış ve ada, ” Dünyanın En Kalabalık Şehri ”ünvanını almış.
1974 yılında maden işletmecisi Mitsubishi, madeni kapatma kararı alarak adada ki işsizliği arttırmış ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle işçiler ve aileleri adayı kısa bir sürede terketmiş.

2. Ilha de Quimada Grande – Yılan Adası

Brezilya’nın Sao Paolo sahillerinin açıklarında yer alan adanın büyüklüğü 110 dönümdür. Tamamı ağaçlar ile kaplı olan adaya yetkililer, isminden de anlaşılacağı gibi yılanlarla dolu olduğu için girişlere izin vermemektedir. Metrekareye 5 yılan düşen ada da, yüzbinlerce Bothrops İnsularis türü yılan bulunmaktadır. Oldukça zehirli olan bu tür, sadece adaya özgü bir türdür.

3.Bouvet – Issız Ada

Atlas Okyanusu’nun güneyinde, Norveç’e ait bir ada olan Bouvet adasının deniz seviyesinden yüksekliği 935 metredir. Adını Fransız denizci Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier’den alan adaya 1898 yılında Alman heyet çıkamamıştır.

4. Hart İsland – Ölülerin Adası

İngiltere’nin New York şehrinde bulunan ve ” Kimsesiz Ceset Adası ” olarak bilinen adaya, yetkililer haricinde kimsenin çıkmasına izin verilmemektedir.
Amerikan hapishanelerindeki sahipsiz tutukluların cesetleri, sokakta yatan evsizler, uyuşturucu bağımlıları, parasız ailelerin ölen fertleri, hepsinin son durağı bu adadır.
New York şehirinde ölen insanların cesetleri morglara taşınarak aileleri tarafından alınması bekleniyor. Kimse tarafından alınmaz ise ceset Hart İsland’a gönderiliyor.

5. Ramree Adası – Ölüm Adası

Birmanya’da yer alan ve yüzölçümü ortalama 1350 kilometrekare olan Ramree Adasında, 1945 yılında 900 kişilik bir Japon ordusu bozguna uğratılmış. Efsanelere göre ; Çamur yığınları içinde ölen askerlerin ruhlarının hala bu ada da olduğu konuşulmakta. Ada, da zehirli sinek ve örümceklerin, ve diğer öldürücü canlıları ana vatanı olarak bilinmekte ve bazı askerlerin ada daki timsahlar tarafından parçalandığı efsaneler arasında.

6. Isla de Las Munecas – Oyuncak Bebek Adası

Isla de Las Munecas, yani Oyuncak Bebek Adası, tüylerinizi diken diken edecek bir turistik ada. Hikayesi ise şöyle ;
Ada da tek başına yaşayan Don Julian Santana Barrera isimli adam, su kanalında boğulmuş ufak bir kız çocuğu ve hemen ardından oyuncak bebek bulur. Oyuncak bebeği ağaca asarak küçük kıza koruyuculuk edeceğini düşünüyor.
Yıllar sonra neredeyse adanın tamamında ki ağaçlarda oyuncak bebek asıldığı görülür. Adanın her yanından görülen eksik kollu, bacaklı, başlı oyuncaklar sayesinde ada, korkunç bir hal almış.

7. Howland İsland – Howland Adası

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Howland Adası, mercan adası olarak bilinmekte ve Büyük Okyanus’un ortasında yer almaktadır. Bolca Gauno rezervleri bulunan ada da rezervler uzun yıllar önce Amerikalı ve İngiliz şirketlerce tüketilmiş.
Adaya giriş ancak A.B.D’li yetkililer tarafından bilim adamları ve eğitimcilere verilen özel bir izinle gerçekleştirilebilmekte.

8.Poveglia İsland – Ölüm Adası

Poveglia, Venedik ve Lido arasında 160.00 kişinin can verdiği küçücük bir ada.

1576 yılında baş gösteren veba salgınında hastalığa yenik düşen insanlar, Poveglia adasına götürülecek çukurların içinde topluca yakılmış. Efsaneye göre ; Adaya 1992 yılında akıl hastanesi inşa edilmiş ve doktorlar, hastalar üzerinde korkunç işkenceler yaparak hastaların ölümüne sebep olmuş. En korkuncu ise, ada’da kimsenin olmamasına ve ada da herhangi bir çan bulunmamasına rağmen ada dan çan seslerinin gelmesiymiş.