Menü Kapat

Babalar günü

bbHaziran ayının 3. Pazar Günü Babalar Günü olarak kutlanır. Babalar Günü Anneler Günü kadar ağırlık kazanmamış olsa da son yıllarda Babalar Günü gereken önemi görmeye başlıyor.
Babalar Gününün Tarihçesi
Antik Roma’dan bugüne BABALAR GÜNÜ
Babalar Günü, Anneler Günü kadar eski olmasa da bir geçmişi bulunuyor. Kimi tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma’da da kutlandığını belirtiyor.Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia’da ortaya çıktığını ileri sürüyorlar. Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor. Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.
Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmış. Daha sonra diğer eyaletlere yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı. Nerede olurlarsa olsunlar, babalarımıza Babalar Günü nedeniyle değil, daima sevgimizi gönderelim. Tüm babaların ve baba adaylarının bu özel gününü ozeldersimiz.com.tr .sitesi olarak candan kutlarız.
Hem annelerimizin hem de babalarımızın bizler için yaptığı fedakarlıkları şöyle bir düşünürsek, onları sadece bir gün için değil, fırsat bulduğumuz her anda kucaklamalıyız. Sevgi biterse yolun sonuna gelinmiş demektir. Sevgimizi göstermek için Anneler Günü, Babalar Günü olmasını beklemeyelim. Sevgimizi göstermek için Sevgililer Günü olmasını beklemeyelim.
Sonuç olarak, sevdiklerimiz bizler için çok değerliler. Onlara sevgimizi göstermek için belli günlerin gelmesini beklemeyin… Hadi bir adım atın ve onları kucaklayarak kocaman bir öpücük kondurun…

Bir yanıt yazın