Alphabet dünyanın en değerli şirketi oldu

alphabetGoogle’ın da içinde bulunduğu şirketler topluluğu Alphabet Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu.

Google ve Android’in de içinde bulunduğu çatı şirket Alphabet Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu. Dün borsa kapandıktan sonra yapılan işlemlerde Alphabet 555 milyar dolarlık değere ulaşarak piyasa değeri açısından dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ı (534 milyar dolar) geride bıraktı.

Uzmanlar Alphabet’in bu büyük sıçramayı yapmasına neden olarak açıkladığı son bilançoyu gösteriyor. Firma 2015’in son çeyreğinde 21.3 milyar dolar gelir elde ederken 4.9 milyar kâr açıkladı.

Alphabet hissedarları dün sahiplerine yüzde 8’in üzerinde kazandırdı. 2014’ün sonundan bugüne kadar Alphabet hisselerindeki yükseliş yüzde 45 yükseldi. Öte yandan Alphabet’in borsa liderliği çok da uzun sürmedi. Şirketin piyasa değeri şu sıralar 523 milyar dolar seviyesinde. Apple ise 534 milyar dolarlık piyasa değeriyle yine dünyanın en değerli şirketi.

ALPHABET NASIL BİR YAPI?

Alphabet, aralarında en büyüğünün Google olduğu birçok alt firmanın bir araya geldiği şirketler topluluğu olarak tanımlanıyor. Ayrıca bildiğimiz Google’ı da biraz küçülten yeni yapılanma sayesinde kan şekeri ölçen lens gibi internet temelli bir şirket olan Google’ın alanının biraz dışında kalabilecek yapılanmalar Alphabet’in altında ayrı birer şirket olacaklar.

Google Alphabet bünyesinde faaliyet gösteren alt yapılar ise şöyle: Calico, Nest, Google Ventures, Google, Google X, Google Capital ve Google Fiber.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın