Menü Kapat

AFAD Eğitim Semineri Antalya’da Başladı

afadAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen “Birey ve Aileler İçin Afet Bilinci 1 Eğitmen Eğitimi” Antalya’nın Kemer ilçesinde başladı.

AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığının işbirliğiyle Kemer’de bir otelde düzenlenen eğitime yaklaşık 300 kişi katılıyor. Eğitimde afetlerle mücadelede temel bilgiler, afet bilinci, afet hazırlıklarında toplumsal güç birliği, aile afet planı, afetler sonrası temel ihtiyaçlar, afetler sonrası riskler, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), afet sonrası toplanma ve buluşma yerleri gibi konular ele alınacak.

Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi (AFADEM) Müdürü Ahmet Demirtaş, konuşmasına Ankara’daki terör saldırısını kınayarak başladı.

Türkiye’de her yıl çok sayıda afet yaşandığını belirten Demirtaş, afetlerden sonra devletin, vatandaşların yaralarını sarmak için tüm çabayı gösterdiğini kaydetti.

Demirtaş, afetlerden en az zararla çıkmanın en etkili yolunun eğitim olduğunu vurgulayarak, AFAD’ın misyonunu “Afetlere dirençli toplum oluşturmak” olarak benimsediğini ve bu çerçevede “Beklenmeyene hazırlıklıyız” sloganını lanse ettiklerini belirtti.

AFAD olarak, afetlerin zararlarını azaltmayı, önlem almayı amaçladıklarını dile getiren Demirtaş, “Türkiye, çağın gereksinimlerini göz önünde bulundurarak yeni bir eğitim seferberliği başlattı. Bu anlamda önemli mesafeler katedildi. ‘Afete hazır Türkiye’ sloganı ile 2012’de temelleri atılan ve 2013’de hayata geçirilen ‘Afete Hazır Türkiye Bilinçlendirme ve Eğitim Seferberliği’ ile toplumun tüm kesimlerine ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Demirtaş, “Afete Hazır Türkiye” Projesinin “Afete Hazır Aile”, “Afete Hazır Okul”, “Afete Hazır İş Yeri” ve “Afete Hazır Gönüllü Gençler” olmak üzere dört kampanyayla yürütüldüğünü anlatarak, şöyle devam etti:

“Kampanyalardaki çözüm ortaklarımız, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Gençlik ve SporBakanlığı’dır. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile 2013’den bu yana halk eğitim merkezlerinde görev yapan 877 öğretmene yönelik ‘Birey ve Aileler İçin Afet Bilinci 1 Eğitmen Eğitimi’ düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 81 il ve 950 ilçeden bin 250 milli eğitim müdürlüğü personeline yönelik Antalya’da ‘Okul Afet ve Acil Durum Planları Hazırlama Eğitimi’ verildi. 81 ilde belirlenen 2 bin 348 öğretmene de çeşitli zamanlarda ‘Okul Afet Bilinci Eğitmen Eğitimi’ verildi. Proje kapsamında ülke genelinde bugüne kadar 5 milyondan fazla kişiye ulaşılmıştır.”

Konuşmaların ardından AFAD’ın yaptığı çalışmalar ve Ekim 2011’de Van’da yaşanan depremdeki faaliyetleri anlatan sunum gerçekleştirildi.

Eğitim, 18 Mart Cuma günü sona erecek.

Bir yanıt yazın