30 bin öğretmenin atamaları bugün gerçekleştiriliyor.

  • 10 Şubat 2016
  • 771 kez görüntülendi.


öğretmen30 bin öğretmenin atamaları bugün gerçekleştiriliyor. En çok atama Doğu illerine yapılacak. Adaylar 4 ay danışman öğretmenin yanında staj yaptıktan sonra göreve başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin ilk atamalarını bugün yapacak. Doğu ve Güneydoğu’da terörle mücadelenin ardından bölgenin yeniden gelişimi için başlatılan çalışmaların en önemli ayağını da eğitim oluşturacak. Bu kapsamda sayıları 30 bine yaklaşan öğretmenlerin yüzde 70’i Doğu ve Güneydoğu’ya atanacak. 21 bin öğretmen terörle mücadelenin yoğun olduğu yerlerde hizmet verecek. Branşlara göre en çok sınıf, İngilizce ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni atanacak. Atama sonuçlarının 10 Şubat’ta duyurulmasının ardından öğretmenler 2’nci aşama başvurusunu yapacak. Atananlar 15-18 Şubat arasında staj yeri tercihini belirleyecek. Tercih için 10 il hakkı bulunan öğretmen adayları 19 Şubat’ta ise bu tercih başvurularının sonuçlarını öğrenecekler. İlk ataması gerçekleştirilen öğretmenler 29 Şubat’ta valiliklerce belirtilen yerlerde görevlerine başlayacaklar.

USTA-ÇIRAK DÖNEMİ BAŞLIYOR
Şubat atamalarıyla birlikte eğitim sisteminde ilk kez stajyer öğretmen uygulamasına da geçilecek. 30 bin adayın her biri 4 ay boyunca meslekte 10 yılını tamamlamış danışman bir öğretmenin yanında staj yapacak. Aday öğretmenler sınıfta bir öğrenci gibi dersi dinleyecek. Öğretmenlerin nasıl ders anlattığını, nasıl ödev verdiğini, öğrencileri nasıl motive ettiğini, öğretmenlerle ilişkide nelere dikkat ettiğini gözlemleyecek. Genç öğretmenlerin danışmanıyla ilişkisi meslek hayatı boyunca sürecek. Göreve başladığında da herhangi bir problemle karşılaştığında danışman öğretmeni arayabilecek.

ÖNCE ŞEHRİ TANIYACAKLAR
Mili Eğitim Bakanlığı yeni atanacak öğretmenlere gideceği şehirde yabancılık çekmemesi için o bölgenin özellikleri konusunda eğitim verecek. Şubat ayında ataması yapılacak öğretmenler görev yapacağı ile gitmeden önce o şehrin gelenek ve görenekleri konusunda oryantasyon eğitimi alacak. Örneğin, Şanlıurfa’ya atanan bir öğretmene sıra gecesi geleneği, Rize’ye atanana da yayla kültürü anlatılacak. Ana dili Kürtçe olan çocukların çoğunlukta olduğu bir okula gidecek öğretmen de temel bir dil eğitiminden geçecek.

ERDOĞAN DA KATILACAK
Atamalar Ankara’da MEB Şûra Salonu’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile yapılacak. Törende öğretmenler de yer alacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

özel ders web sayfamız online eğitim dokümanları, eğitim animasyonları üzerine kurulmuş ve ders üzerine aklınıza ne gelebiliyorsa web sayfamızda arama çubuğunu kullanarak ulaşabilirisiniz.
 Amacımız şu aşamada google aramalarında ankarada özel ders kelimesinde ilk sıralarda yer almayı hedeflemekle beraber yine ankara özel ders, özelders kelimelerinde ön plana çıkmayı hedeflemektedir.